Babel - czyli o pochodzeniu narodów, języków i ras


2 lutego 2020

"Dlatego nadano mu nazwę Babel, gdyż tam
Jehowa pomieszał język całej ziemi, i stamtąd
Jehowa rozproszył ich po całej powierzchni ziemi."1. Babel. To słowo kojarzy się wszystkim z pewną wieżą. Na ogół ludzie myślą, iż oznacza ona - jak wieść gminna niesie - "zamieszanie, pomieszanie", niby od słowa balal - mieszać, próbując ową etymologię podeprzeć Pismem Świętym, co - jak można przeczytać nieraz w parabiblijnych przypisach - czyni z tego przekazu ludową legendę o ludowej (czyli bzdetnej) etymologii. Nie jest to oczywiście poprawna...

Obrzydliwość sprowadzająca spustoszenie


16 stycznia 2019

"Kiedy więc ujrzycie obrzydliwość, sprowadzającą spustoszenie
(Jerozolimę otoczoną przez obozujące wojska, wówczas wiedzcie,
że się przybliżyło jej spustoszenie) jak powiedziano przez proroka
Daniela, stojącą tam, gdzie nie powinna - w miejscu świętym
(niech czytelnik wykaże rozeznanie), niech potem ci w Judei..."Jezus podając znak Dni Ostatnich na Górze Oliwnej, wspomniał o obrzydliwości sprowadzającej spustoszenie. Miał to być znak dla chrześcijan, że zagłada Jerozolimy jest juz blisko - i wobec tego powinni uciekać w góry. rzecz ciekawa, że mówiąc o tym, Jezus odwołuje się wyraźnie do proroctwa Daniela. O co chodziło?Ceterum censeo Meccam delendam esse.
- Rethel

Mówi jak napisano!
Jezus i cudzołożnica... na którą spadł grad kamieni...


13 marca 2016

A mężczyzna, który cudzołoży z żoną innego mężczyzny,
cudzołoży z żoną swego bliźniego. Ma być bezwarunkowo
uśmiercony — zarówno cudzołożnik, jak i cudzołożnica...W 2013 popełniłem kilka wywodów na temat "Perykopy o kobiecie cudzołożnej", dotyczący nie tylko historii tam opisanej jako takiej, ale zwłaszcza motywów jakimi kierował się Jezus, możliwości jakimi dysponował, oraz warunków i sytuacji w jakich znajdował się w tamtym okresie. Po niewielkiej korekcie wygląda to tak:Ceterum censeo Meccam delendam esse.
- Rethel

Mówi jak napisano!
Czy stworzenie jednej Ewy oznacza biblijny wymóg monogamii?


8 listopada 2015

Dlatego mężczyzna opuści ojca i
matkę i przylgnie do swej żony,
i staną się jednym ciałem...Ktoś zadał mi pytanie, o to, czy to, iż Adam miał jedną żonę, odnośnie której powiedziano, że staną się jednym ciałem z Adamem, oznacza, że wszyscy mogą mieć tylko jedną żonę - a przecież w Biblii wielożeństwo jest wszędzie? Odpowiedź na podstawie samej tylko Biblii (co oznacza tylko i wyłącznie tekst w tej ksiązce, jeżeli ktoś tego nie zrozumiał) wygląda jak następuje:

Ceterum censeo Meccam delendam esse.
- Rethel

Mówi jak napisano!
Ślepy i głuchy sługa Jehowy


1 sierpnia 2015

Kto jest ślepy, jeżeli nie mój sługa,
i kto jest głuchy jak mój posłaniec,
którego wysyłam?
Kto jest ślepy jak ten, który otrzymał
zapłatę, albo ślepy jak sługa Jehowy?Ktoś na facebooku w grupie "Świadkowie Jah." (do niedawna Świadkowie Jahwe) zapodał taki news:

http://www.tvn24.pl/wiadomosci-ze-swiata,2/australia-sledztwo-ws-molestowania-dzieci-przez-swiadkow-jehowy,563596.html

O tym, że w Australii trwa zakrojone na dosyć szeroką skalę śledztwo w sprawie pedofilii oraz ukrywania sprawców tych przestępstw wśród Świadków Jehowy. Sprawa jest zresztą głośna nie od dzisiaj, bo nawet kilka lat temu miejscowi (tj. australijscy) Świadkowie pisali petycje do Ciała Kierowniczego w tej sprawie, aby w końcu ktoś się tym łaskawie zajął jak trzeba. W USA CK musiało wypłacić grube miliony odszkodowań w podobnych sprawach. W tym celu musiano nawet wystawić na sprzedaż budynki "poświęcone Jehowie" (zatem biblijnie niesprzedawalne) bowiem odszkodowania były ogromne. W jednym rekordowym wypadku sięgnęło łącznie $28.000.000 zasądzonych w Kaliforni w sprawie Candace Conti w 2012 roku.

Nie mniej jednak, najciekawsze są komentarze jakie się pojawiły w związku z tą informacją.

Zacytuję same wypowiedzi, aby nie tykać personalnie osób, które w sumie nie są niczemu winne, po prostu mają silną wiarę i zaufanie do Organizacji...

Ceterum censeo Meccam delendam esse.
- Rethel

Mówi jak napisano!
Czy Maryja exterminuje swoich wyznawców?


17 kwietnia 2015

Synowie zbierają patyki,
a ojcowie rozpalają ogień,
żony zaś zagniatają ciasto,
by robić placki ofiarne dla ‚królowej niebios’;
i wylewa się ofiary płynne innym bogom,
aby mnie obrażać (...) - brzmi wypowiedź Jehowy.O Marii Józefowej z Nazaretu wiemy bardzo niewiele. Wiadomo, że pochodziła z tej wioski, w wieku zapewne kilkunastu lat została żoną Józefa uprzednio będąc w ekstraordynaryjnej ciąży za sprawą Ducha Świętego; urodziła w sumie pięciu synów i kilka córek, które wraz z Józefem wychowywała w Nazarecie najlepiej jak potrafiła. Mąż był cieślą (lub murarzem). Maria pojawia się w tekstach ewangelicznych sporadycznie. Najbardziej znana jest z podróży do świątyni gdy Jezus miał 12 lat, z bycia na weselu w Kanie Galilejskiej gdy Jezus był o jakieś 18 lat starszy i jako świadek egzekucji Jezusa na Golgocie. Poza epizodycznymi wzmiankami pojawia się jeszcze tylko raz gdy razem z apostołami otrzymała ducha świętego w dniu Pięćdziesiątnicy, będąc być może gdzieś przed pięćdziesiątką... Wbrew powszechnemu dogmatowi, nie została wniebowzięta. Dowodem na to są dwa groby - jeden w Palestynie, a jeden w Efezie, co pokazuje, że ten dogmat był całkowicie obcy pierwotnym chrześcijanom. Niektórzy egzegeci sugerują jeszcze że jest adresatką jednego z listów Jana. I to wszystko.

Ceterum censeo Meccam delendam esse.
- Rethel

Mówi jak napisano!
Czy Jahwe kazał gwałcić kobiety?


5 kwietnia 2015

Miasto zostanie zdobyte,
a domy splądrowane,
kobiety zaś zostaną zgwałcone.Antybiblijni hejterzy bardzo często wyciągają jako argument twierdzenie, jakoby Jehowa nakazał gwałcić kobiety w Starym Testamencie. Jakkolwiek absurdalne jest to twierdzenie, to niestety ulegają jego wątpliwemu urokowi nawet osoby wierzące, rzekomo służące Bogu Biblii. W rezultacie owo deklarowane służenie Bogu biblijnemu nie przeszkadza takim osobom atakować Boga w którego wierzą, za pomocą fałszywych oskarżeń. Dziwna to wiara, paradoksalna, jednak istniejąca. Takie osoby często nawet nie chcą zadać sobie trudu aby zbadać dokładnie jakie są w rzeczywistości fakty dotyczące (werbalizowanej przez te osoby z wielkim oburzeniem) sprawy. Nic na to poradzić oczywiście nie można, bo każdy sam za siebie odpowiada. Można jednak co nieco na ten temat napisać.

Ceterum censeo Meccam delendam esse.
- Rethel

Mówi jak napisano!
O tym, dlaczego lekceważenie Starego Testamentu jest zwodnicze...


1 września 2014
popr. i uzup. 11 lutego 2015

Całe Pismo jest natchnione przez
Boga i pożyteczne do nauczania...Wiele grup chrześcijańskich uważa, że Stary Testament zawiera księgi... stare... małoważne, w zasadzie niezbyt istotne dla wiary chrześcijańskiej - bo skoro są stare, to to zapewne oznacza, że są przestarzałe, a właściwie: przeterminowane. Taka tendencja występuje we wszystkich większych Kościołach. Dawniej, gdy te Kościoły miały jeszcze wpływ na społeczeństwo, to bardzo często odwoływały się do wzorców starotestamentalnych. W mniejszych (ale o międzynarodowym zasięgu) wyznaniach, w jednozborowych kościółkach, a także w grupach kanapowych tendencja do wykreślania z praktyki wiary ksiąg Starego Testamentu jest jeszcze bardziej zauważalna. Podobny pogląd reprezentują również bardzo często (nazwijmy to) indywidualni chrześcijanie nie związani z żadną denominacją, a swoje wierzenia opierający na wykładni jakiegoś związku wyznaniowego, Internetu lub inspiracji własnej. Ciekawie wyróżniają się tutaj świadkowie Jehowy, którzy co prawda zlikwidowali w swoich Bibliach i literaturze pojęcie "Stary Testament" twierdząc, że taki podział Biblii sugeruje unieważnienie części określonej mianem "stary", jednakże w swym nauczaniu naśladują tak naprawdę resztę ogólnie wspomnianych grup, argumentując, że to co zostało opisane w ST było skierowane tylko do Izraela - ale! - gdy potrzeba skonstruować jakąś doktrynę lub podeprzeć się wersetami, bez wahania przytaczają masowo wersety ze ST nie zawracając sobie głowy tym, że wg ogólnego podejścia całe rozdziały i księgi z których cytują są "nieważne".

Ceterum censeo Meccam delendam esse.
- Rethel

Mówi jak napisano!